
Kako da postavite razumne granice u vezi
Svi želimo različite stvari i to je sasvim OK
Mnogi granice u vezi smatraju lošim i da je postavljenje istih početak kraja. Većina pripadnica slabijeg pola se prilagođavaju potrebama jačeg, jer ako kažu „NE“ boje se da će doći do kraja romanse. Međutim, granice u vezi ne da nisu loše, već naprotiv su odličan temelj duge i stabilne veze.
Šta su granice u vezi?
Po psihologiji, granice su način na koji se štitimo fizički, mentalno i emocionalno. One su način na koji uspostavljamo naš suverenitet u emocionalnoj vezi.
One su tu da vam stvore privatan prostor u zajedničkom životu.
Da li biste smatrali OK da vaš partner uzme vaš telefon da izvrši kontrolu ili da podeli detalje vašeg intimnog odnosa sa svojim prijateljima? Stvaramo granice i kada kažemo koji dodiri nam prijaju, a koji ne. Takođe granice su tu i da vam neko postavlja pitanja kao što su: Zašto se svaki dan čuješ sa roditeljima ili prijateljom? Ili da traži od vas da prestanete sa nekim da se družite, praktikujete svoj omiljeni hobi itd.
Ako ne postavite granice, ne samo da možete izgubiti svoje vreme, resurse i energiju na osobu koja to ne zaslužuje, koja je tipični manipulator i voli da se ceo svet vrti samo oko nje.
Zašto su zdrave granice u vezi neophodne
Bilo da ste u strogoj monogamiji ili pak otvorenoj vezi, granice su uvek neophodne.
Granice treba da budu u skladu sa potrebama i željama oba partnera. Na taj način pokazujete da poštujete jedno drugo i da ga prihvatate sa svim vrlinama i manama, istovremeno održavajući i poštujući međusobnu autonomiju.
Zašto je teško postaviti i poštovati granice u vezi?
Prosto, zato što ne želimo emocionalne posledice kada kažemo „NE“. Ne želimo odbijanje, pa počinjemo da udovoljavamo drugima. Međutim, taj odnos nije zdrav. Svodi se na strah od napuštanja i anksioznost da će ako radimo ono što naš partner ne želi, on nas napustiti.
Granice nisu samo u tome da kažemo „NE“ određenim radnjama, već su i način komuniciranja kao i put ka ostvarivanju sopstvenih želja. Ako ih postavite i ako je partner skladan vama, dobićete vezu punu poštovanja. Međutim, mnogi se boje da pogledaju istinu u oči, pa ne postavljaju granice jer ne žele da nekog nije briga za njih i njihove potrebe.
Kako da znamo naše granice?
Pre nego što postavimo granice, moramo dobro da ih identifikujemo. Ovo može biti nezgodno ako započinjemo novu vezu ili ako nismo bili u mnogo romantičnih ili seksulanih veza.
Ako spadate u grupu koja je gore navedena, najbolje je da u početku beležite svoja osećanja. Često kada se pređe granica sopstvenog komfora, osetićete da to nije OK. Da je tu granica i da vi ne želite dalje da idete od jedne tačke posle koje se više ne osećate lagodno.
Zato sedite i zapišite 5 do 10 događaja tokom kojih ste se osećali tako. Razmislite o tim iskustvima. Onda vidite da li imaju ikakve veze sa emotivnim vezivanjem sa nekom osobom i tada ćete znati koje do koje granice su prihvatljive radnje i odnos sa nekim partnerom.
Kako onda da postavite granice razumno?
Razgovorom. Jednostavno morate reći šta vam prija, a šta ne. Takođe, morate saslušati i želje partnera.
Na primer, ako vaš partner želi da izađete sa njim i njegovim društvom ili da mu pošaljete svako veče poruku za laku noć, onda tome pristupite otvoreno i vodite zdravu diskusiju, bez neprijateljskih stavova. Umesto da kažete „briga me je za to“, recite: „Lično ne mislim da to nešto znači, ali ako ćeš se ti osećati bolje ja ću ti svako veče poslati poruku pre nego što zaspim.“
Ako je pak vaš partner išao negde i nije vas pozvao, a zbog toga se osećate tužno. Onda pitajte zašto niste bili pozvani i vi. Treba da pitate iz radoznalosti, a ne sa ljutnjom.
Granice nikako ne treba postaviti na početku veze i posle ih se striktno držati. One se menjaju tokom vremena, a vi ih zajedno donosite sa svojim partnerom na osnovu ličnih želja, ali poštujući i sebe.
Preko 1.000 ljudi čeka da vas upozna
Upoznajte nekoga novog danas.
Upoznajte nekoga novog danas.